Predsjednica simpozija

dr. sc. Vedrana Makarović, dr. med. (Osijek, Hrvatska)

specijalist interne medicine, subspecijalist kardiolog

Vedrana Makarović rođena je 22. listopada 1974. godine u Osijeku. Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Studij medicine u Osijeku, završila je 1999. godine. U Kliničkoj bolnici Osijek odradila je pripravnički staž od 1999. do 2000. godine, a nakon toga i specijalistički staž iz interne medicine od 2001. do 2006. godine. Poslijediplomski znanstveni doktorski studij na Medicinskom fakultetu Osijek upisala je 2003. godine. Specijalistički ispit iz interne medicine položila je 2006. godine. Godine 2012. završila je poslijediplomski doktorski studij iz Biomedicine i zdravstva na Medicinskom fakultetu u Osijeku te stekla status doktora medicinskih znanosti.

Tijekom 2007./2008. godine završila je edukaciju iz invazivne kardiologije u KBC Zagreb, a 2011. položila subspecijalistički ispit iz područja kardiologije. Godine 2013. završila je edukaciju iz ehokardiografije u KB Dubrava. Od 2000. godine zaposlena je u Kliničkom bolničkom centru Osijek. Od 2008. godine naslovna je asistentica na Katedri za internu medicinu Medicinskog fakulteta Osijek sve do 2014. godine kada je izabrana u suradničko zvanje višeg asistenta.

Godine 2019. započela je specijalistički staž iz hitne medicine te preuzela dužnost zamjenika Pročelnika OHBP-a pri KBC Osijek, a 2020. godine preuzela je dužnost Pročelnice OHBP-a. 2021. godine je položila Cro-MRMI tečaj (Hrvatski tečaj medicinskog odgovora na veliku nesreću).

Pozvani predavači

prof. dr. sc. Zdravko Babić, dr. med. (Zagreb, Hrvatska)

specijalist interne medicine, subspecijalist kardiologije

Pročelnik je Zavoda za intenzivnu kardiološku skrb Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC Sestre milosrednice, intervencijski kardiolog, intenzivist, sa znanjem ehokardiografske i ostale neinvazivne kardiološke dijagnostike, educiran i na klinikama u Njemačkoj te dobitnik Rektorske nagrade. Govori engleski i njemački jezik.

Područje znanstvenog, stručnog i nastavnog djelovanja na Medicinskom i Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu prof. Zdravka Babića je kardiologija i interna medicina te sportska medicina, osobito sportska kardiologija.

Član je Europskog i Hrvatskog kardiološkog društva, u vodstvu radnih skupina za akutni koronarni sindrom te kardiologiju rada i sporta. Autor je više od 150 znanstvenih radova i kongresnih sažetaka s više desetaka citata te na više poglavlja u stručnim knjigama i udžbenicima, a recenzent je radova u domaćim i međunarodnim časopisima.

Aktivno je sudjelovao na brojnim znanstvenim i stručnim međunarodnim i domaćim kongresima, suorganizirao više domaćih i međunarodnih simpozija i tečajeva trajne edukacije te bio suradnik i voditelj na više međunarodnih i domaćih znanstvenih projekata. Predsjednik je Zdravstvene komisije Hrvatskog ragbijaškog saveza i jedan od liječnika ragbi reprezentacije Hrvatske.

izv. prof. prim. dr. sc. Tatjana Bačun, dr. med. (Osijek, Hrvatska)

specijalist interne medicine, subspecijalist endokrinologije i dijabetologije

Izv. prof. prim. dr. sc. Tatjana Bačun, dr. med. rođena je 1969. u Osijeku, gdje je završila osnovnu školu i matematičku gimnaziju. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu 1993. Radila je u Kliničkoj bolnici Osijek, Domu zdravlja Osijek, Domu zdravlja Valpovo i Hitnoj medicinskoj pomoći Osijek. Od 1997. radi u Kliničkoj bolnici Osijek, kasnije Kliničkom bolničkom centru Osijek, u Zavodu za endokrinologiju, gdje je neko vrijeme bila i voditelj Zavoda. Od 2006. radi i u Medicinskom fakultetu Osijek, u Katedri za internu medicinu i povijest medicine, gdje je izvanredni profesor, znanstveni savjetnik i predsjednik katedre. Član je Hrvatskog društva endokrinologa i dijabetologa (HDED), Europskog endokrinološkog društva (ESE), Europskog društva za proučavanje dijabetesa (EASD), Hrvatske liječničke komore (HLK) i Hrvatskog liječničkog zbora (HLZ). Objavila je više od 100 znanstvenih i stručnih radova i sudjelovala na brojnim znanstvenim i stručnim skupovima, tečajevima trajne izobrazbe i znanstvenim projektima.

Područja stručnog interesa su šećerna bolest, kontinuirano mjerenje glikemije, inzulinske pumpe, hiperlipoproteinemije i druge metaboličke bolesti, prevencija kardiovaskularnih bolesti, endokrinološke bolesti uključujući bolesti hipofize i nadbubrežnih žlijezda, kao i osteoporoza i debljina.

Silvana Sabo, univ. spec. oec. (Osijek, Hrvatska)

ravnateljica Zvoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije

Silvana Sabo je diplomirala na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Završava Poslijediplomski specijalistički studij „Organizacija i management“ i Program usavršavanja „Menadžeri u zdravstvenim sustavima“. Educirana je putem brojnih tečajeva iz područja komunikacijskih i prezentacijskih vještina, odnosa s klijentima, rješavanja sukoba, timskog rada te međunarodnih seminara iz područja gospodarstva i poduzetništva…

Najveći dio svog radnog vijeka obavlja srednje i više menadžerske funkcije u državnoj upravi, bankarstvu i zdravstvu.

Posljednjih 11 godina zaposlena je kao ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije. Nakon prve godine mandata prima priznanje HZZO-a osječko-baranjskom Zavodu za hitnu medicinu kao najbolje ustrojenom zavodu u Hrvatskoj. Svih 11 godina, uz velika ulaganja, uspijeva poslovati pozitivno.

Članica je predsjedništva Udruge poslodavaca u zdravstvu.

Udana, majka dvoje djece, cijeli svoj radni vijek mentalnu i tjelesnu snagu izgrađuje na redovnim fitness treninzima.

Ivan Brdar, dr. med. (Split, Hrvatska)

specijalist hitne medicine

Od 2021. godine je vršitelj dužnosti voditelja Odjela za hitnu internu medicinu KBC-a Split. Asistent je na Katedri Kliničke vještine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Nacionalni je instruktor Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, instruktor je APLS-a i ALS-a. Autor je i koautor više znanstvenih radova i članaka u stručnim knjigama. Član je upravnog odbora Hrvatskog društva za hitnu medicinu.

doc. prim. dr. sc. Stjepan Jurić, dr. med. (Osijek, Hrvatska)

specijalist neurologije

Stjepan Jurić rođen je 26. siječnja 1967. godine u Osijeku. Završio je srednju matematicko-informatičku školu. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Studij medicine u Osijeku 1993. godine.

Tri godine radio je u Domu zdravlja Osijek. Godine 1996. zaposlio se u Kliničkoj bolnici Osijek kao znanstveni novak na projektu „Neurologija ponašanja” voditelja prof. dr. sc. Boška Barca.

Specijalizaciju iz neurologije započeo 1997. na Klinici za neurologiju Kliničke bolnice Osijek, a specijalistički ispit položio je 02. travnja 2001. godine.

Završio je stručni poslijediplomski studij iz područja Kliničke neurologije, na Medicinskom fakultetu u Zagrebu 1998./99. godine, znanstveni poslijediplomski studij „Biomedicina i zdravstvo“ na Medicinskom fakultetu u Osijeku, edukaciju iz evociranih potencijala 2002./2003. godine, edukaciju iz encefalografije i epileptologije 2003. godine, edukaciju iz somnologije 2006. godine.

Od 2001. godine radi na Kliničkom odjelu za epilepsije i smetnje svijesti te u laboratoriju za elektroencefalografiju i laboratoriju za evocirane potencijale. Završio je više znanstvenih i stručnih poslijediplomskih tečajeva. Aktivno je sudjelovao na više domaćih i stranih stručnih skupova. Sudjeluje u nastavi iz neurologije, Medicinskog fakulteta u Osijeku. Autor i koautor je brojnih znanstvenih radova koji su objavljeni u časopisima koji se indeksiraju u Current Contents. Autor je i vise stručnih radova, članaka i kongresnih priopćenja.

dr. sc. Ivan Koprivčić, dr. med. (Osijek, Hrvatska)

specijalist opće kirugije, subspecijalist traumatologije

Ivan Koprivčić rođen je 1982. godine. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku 2008. godine. Specijalizaciju iz kirurgije je završio 2015. na Klinici za kirurgiju KBC Osijek te Klinici za kirurgiju KBC Sestre milosrdnice. 2019. godine završio je poslijediplomski doktorski studij iz Biomedicine i zdravstva na Medicinskom fakultetu u Osijeku.

Od 2008. do 2009. odrađivao je staž na Hitnoj medicinskoj pomoći Osječko-baranjske županije. Od 2008. do 2010. radio je na Katedri za anatomiju i neuroznanost Medicinskog fakulteta u Osijeku. Između 2015. i 2018. radio je na Zavodu za traumatologiju KBC-a Osijek kao specijalist kirurgije, a od 2018. je zaposlen kao specijalist kirurgije, subspecijalist traumatologije na Zavodu za traumatologiju KBC-a Osijek.

Član je Hrvatske liječničke komore, Hrvatskog traumatološkog društva HLZ-a i AO Foundation.

izv. prof. dr. sc. Igor Lekšan, dr. med. (Osijek, Hrvatska)

specijalist opće kirurgije, subspecijalist kardijalne kirurgije

Igor Lekšan je rođen 03. travnja 1978. godine u Osijeku gdje je završio osnovnu i srednju školu. Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Studij medicine u Osijeku, diplomirao je 2002. godine. 2007. godine završio je poslijediplomski studij iz Biomedicine i zdravstva na Medicinskom fakultetu u Osijeku gdje je i doktorirao 2009. godine. Od 2004. do 2009. godine bio je asistent na Katedri za anatomiju i neuroznanost Medicinskog fakulteta Osijek. 2011. godine izabran je u znanstveno-nastavno zvanje docenta, a 2017. godine izvanrednog profesora. 2009. godine položio je specijalistički ispit iz opće kirurgije u Zagrebu, a 2016. godine specijalistički ispit uže specijalnosti kardijalne kirurgije. Zaposlen je na Zavodu za kardijalnu i torakalnu kirurgiju, Klinike za kirurgiju, Kliničkog bolničkog centar Osijek i na Katedri za anatomiju i neuroznanost Medicinskog fakulteta u Osijeku.

prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med. (Zagreb, Hrvatska)

specijalist hitne medicine, specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine

Prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med., ravnateljica je Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i saborska zastupnica, s dugogodišnjim iskustvom u intenzivnoj i hitnoj medicini. Kroz svoj rad, posvećena je unapređenju hitne medicine u Republici Hrvatskoj, te je bila ključna osoba u osnivanju županijskih zavoda za hitnu medicinu. Njezin angažman u području hitne medicine pridonosi razvoju telemedicinskih rješenja i modernizaciji zdravstvenih usluga u Hrvatskoj. Aktivno sudjeluje u stručnim i znanstvenim skupovima te je autorica brojnih radova i istraživanja koji pridonose razvoju hitne medicine na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Svojim naporima i postignućima nastoji ostvariti pozitivan utjecaj na živote pacijenata i zdravstvenih djelatnika u sustavu hitne medicine.

prof. prim. dr. sc. Višnja Nesek Adam, dr. med. (Zagreb, Hrvatska)

specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja, subspecijalist intenzivne medicine, specijalist hitne medicine

Nakon završene osnovne škole i gimnazije u Zagrebu, 1985. godine upisala je Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i diplomirala 1990. godine. Od 1993. je zaposlena u Klinici za anesteziologiju, reanimtologiju i intenzivno liječenje KB Sveti Duh. Specijalizaciju iz anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja završila je 1999. godine, a od 2009. je specijalist iz uže specijalnosti intenzivne medicine. Od 2014. godine obnaša funkciju predstojnice klinike.

Također je i specijalist hitne medicne od 2011. godine te usporedno obnaša i funkciju Pročelnice Objedinjeng hitnog prijema KB Sveti Duh. Glavni je mentor specijalizantima anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja te hitne medicine kao i član ispitnog povjerenstva.

U nastavno znanstveno zvanje izvanrednog profesora te u zvanje znanstvenog savjetnika u trajnom zvanju izabrana je 2018. godine. Od 2013. sudjelujem u dodiplomskoj i poslijediplomskoj nastavi i aktivno se bavi znanstveno istraživačkim radom te je objavila oko 100 znanstvenih i stručnih radova.

Presjednica je Hrvatskog društva za hitnu medicinu HLZ-a.

prof. dr. sc. Ivan Gornik, dr. med. (Zagreb, Hrvatska)

specijalist interne medicine, subspecijalist intenzivne medicine

Rođen 1973. godine u Zagrebu, diplomirao je 1998. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2000. do 2002. zaposlen je kao znanstveni novak na Medicinskom fakultetu u Osijeku, a od 2002. do sada zaposlen je u Internoj klinici KBC Zagreb. Od 2006. je specijalist internist, a od 2009. uži specijalist iz intenzivne medicine. Od 2011. do 2014. bio je voditelj odjela postintenzivne skrbi, od 2014. do sada je pročelnik Objedinjenog hitnog bolničkog prijama pri KBC-u Zagreb.

Doktorirao je 2005. godine na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Od 2009. je u kumulativnom radnom odnosu s Medicinskim fakultetom, na katedri za internu medicinu, trenutno u zvanju izvanrednog profesora.

Sudjelovao je na više znanstvenoistraživačkih projekata, autor je 40 originalnih znanstvenih radova od čega 24 citiranih u Current contents, nekoliko sveučilišnih udžbenika i stručnih knjiga. Član je više stručnih društava HLZ-a, a od 2016. godine predsjednik je Hrvatskog društva za internu medicinu HLZ-a.

prim. dr. sc. Martina Pavletić, dr. med. (Rijeka, Hrvatska)

specijalist interne medicine, subspecijalist nefrologije i intenzivne medicine

Prim. Martina Pavletić je diplomirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 2000. godine. Poslijediplomski specijalistički studij iz interne medicine završila je 2009. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Od 2010. godine je specijalist internist, od 2015. godine subspecijalist nefrolog, a od 2019. i subspecijalist intezivist. 2022. godine je obranila doktorsku disertaciju pod naslovom “Dizajn, validacija i primjena molekularnih dijagnostičkih testova u hitnoj medicini”.

Odlukom Gradskog vijeća, 2022. godine dobila je Godišnju nagradu Grada Rijeke za značajan napredak i dostignuća na području hitne medicine i u borbi protiv COVID-19 pandemije. Prim. dr. sc. Pavletić imala je veliki doprinos u borbi s koronavirusnom pandemijom, u organizaciji, edukaciji i znanstvenom iskoraku koji je unaprijedio zdravstveni sustav u našoj regiji.

Pročelnica je Objedinjenog hitnog bolničkog prijama KBC-a Rijeka. Autorica je nekoliko znanstvenih članaka te je predsjednica riječkog ogranka Hrvatskog društva za hitnu medicinu HLZ-a.

dr. sc. Jasmina Ćatić, dr. med. (Zagreb, Hrvatska)

specijalist interne medicine, subspecijalist kardiologije

Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku 1999. godine, specijalizaciju iz Interne medicine položila je 2008. na Klinici za unutarnje bolesti Kliničke bolnice Dubrava, a subspecijalizaciju iz kardiologije položila je 2010. godine u Kliničkoj bolnici Dubrava. 2015. godine obranila je temu doktorske disertacije pod nazivom „Povezanost vrijednosti RDW i ehokardiografskih pokazatelja sistoličke i dijastoličke funkcije lijeve klijetke u bolesnika sa STEMI-jem nakon primarne PCI”.

Kardiolog je s velikim iskustvom u području kliničke kardiologije i kardiovaskularne dijagnostike osobito u području ultrazvuka srca (ehokardiografije). Dr. Ćatić se posebno bavi najsloženijim ehokardiografskim slučajevima osobito u području srčanih zalistaka, a njen posebni interes je vezan uz kardiovaskularnu prevenciju i sportsku kardiologiju. Publicirala je brojne stručne i znanstvene radove u zemlji i inozemstvu te bila sudionik mnogih domaćih i inozemnih znanstvenih i stručnih skupova.

Licencirana je od Hrvatske liječničke komore za samostalan rad kao specijalist internist i subspecijalist kardiolog.

doc. dr. sc. Zorin Makarovic, dr. med. (Osijek, Hrvatska)

specijalist interne medicine, subspecijalist kardiologije

Zorin Makarović je rođen 10. listopada 1974. godine u Osijeku. Godine 1993. u Osijeku završio opću gimnaziju. Godine 1993. upisao studij medicine na Sveučilištu u Zagrebu, Medicinski fakultet, Studij medicine u Osijeku. Godine 1999. diplomirao u Osijeku s odličnim uspjehom te položio završni ispit također s odličnim uspjehom.

Redoviti liječnički staž obavio u Kliničkoj bolnici Osijek. Državni ispit položio 2001. godine u Zagrebu. Godine 2002. Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske odobrilo specijalizaciju iz interne medicine u Kliničkoj bolnici Osijek pri matičnom Odjelu za kardiovaskularne bolesti. Akademske godine 2003./04. upisao znanstveni poslijediplomski studij iz područja Biomedicine i zdravstva na Medicinskom fakultetu u Osijeku. Specijalistički ispit iz interne medicine položio 2006. godine u Zagrebu s odličnim uspjehom.

Nakon specijalističkog ispita od 2006. godine bavi se invazivnom kardiologijom na Odjelu za
kardiovaskularne bolesti. Radi koronarografije, invazivne kardiološke intervencije PCI te primarnu PCI u bolesnika s akutnim infarktom miokarda, bavi se elektrostimulacijom i implantacijom trajnih elekstrostimulatora srca. Od 2006. član povjerenstva za odobravanje indikacija za trajnu elektrostimulaciju u bolesnika s poremećajima ritma pri Odjelu za kardiovaskularne bolesti KBC Osijek.

2013. godine, stječe status doktora znanosti pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.

Od 2015. godine voditelj je Zavoda za bolesti srca i krvnih žila Kliničkog bolničkog centra Osijek.

Član Hrvatskog kardiološkog društva i Europskog kardiološkog društva ESC (European Society of Cardiology). Od 2011. tajnik je Hrvatskog kardiološkog društva – podružnice za Slavoniju i Baranju.

dr. sc. Marija Milenković, dr. med. (Beograd, Srbija)

specijalist anesteziologije

Dr. Marija Milenković, rođena je 1976. godine u Kraljevu. Medicinski fakultet Sveučilišta u Beogradu upisala je 1995. godine, a diplomirala 2002. godine. U razdoblju od 2003. do 2006. odradila volonterski staž kao klinički liječnik, a od 2006. do 2008. zaposlena je kao klinički liječnik u KCS, Centar za anesteziologiju i reanimaciju, Klinika za digestivnu kirurgiju – Prva kirurška klinika. Specijalizaciju iz anesteziologije i reanimatologije upisala je 2008. godine, a završila 2012. godine na Klinici za digestivnu kirurgiju KCS-a. Od 2012. godine zaposlena je na UC KCS, u Centru za anesteziju i reanimaciju, a od 2014. godine radi kao voditeljica Odjela za reanimaciju u operacijskoj sali. Od 2019. klinički je asistent na Katedri za kirurgiju i anesteziologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu. Subspecijalist je kliničke transfuzije od 2021. U periodu 2020. godine obavljala je poslove koordinatora Klinike za pulmologiju KCS, pandemiju COVID-19 i KBC Bežanijska kosa u periodu od 2020. do 2021. godine.

Magistarski rad pod naslovom „Epidemiološka studija čimbenika rizika za multiplu sklerozu u definiranoj populaciji“ obranila je pod mentorstvom prof. dr. Jelene Drulović na Medicinskom fakultetu u Beogradu 2008. godine.

Doktorski rad pod naslovom „Ispitivanje prognostičkih čimbenika ishoda liječenja bolesnika s teškom traumom“ pod mentorstvom prof. dr. Vesne Bumbaširević odbranila je 2019. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Suzana Ranđelović, dr. med. (Kragujevac, Srbija)

specijalist hitne medicine

Spec. dr. Suzana Ranđelović rođena je u Kragujevcu 1978. godine, gdje je završila osnovnu školu, a srednju medicinsku školu završava u Beogradu. Nakon toga, obrazovanje stiče na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu. Svoje obrazovanje širi na specijalističkim studijama na Medicinskom fakultetu u Beogradu gdje stiče zvanje specijaliste hitne medicine. Trenutno je na subspecijalizaciji iz oblasti intenzivna medicina i doktorskim studijama na katedri Klinička i eksperimentalna kirurgija. Radila je u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć. Od 2017. godine radi u Univerzitetskom Kliničkom centru Kragujevac trenutno na poziciji Šefa odsjeka za reanimaciju i politraumu. Član je predsjedništva sekcije hitne medicine i instruktor predavač Europskog resuscitacionog savjeta iz oblasti ALS, BLS, BLS-AED, PHTLS, ILS. Posjeduje nagradu BEST medic UKRO (United Kindom Rescue organisation). Objavila je više stručnih radova iz oblasti resuscitaciona medicina, izvela preko 300 obuka za Resustitacioni savjet Srbije.